"Kristal" inşa etdiyi binalarda alüminium pəncərə sistemləri ilə sakinlərə həm istilik, həm də səs izolyasiyası baxımından əlavə rahatlıq təqdim edir. Bu sistemlərdə istifadə olunan arqon qazlı şüşələr yayda günəşin istisini içəri buraxmır, qışda isə evin istiliyini qoruyur. Nəticədə, kondisioner və istilik xərclərində real qənaət əldə edilir.
Şüşələrin 60 faiz işıq keçiriciliyi sayəsində mənzillər təbii işıqla dolu və parlaq olur. Üstəlik, bu sistem uzunömürlüdür, uzun illər sonra belə izolyasiya xüsusiyyətini demək olar ki, itirmir.
Pəncərələrdə istifadə olunan alüminium profillər həm möhkəmliyi, həm də zamana qarşı dayanıqlılığı ilə fərqlənir. Rəng dəyişmir, paslanmır, deformasiya olunmur.
Çoxqatlı və laminə şüşələrlə birlikdə 45–50 dB səviyyəsində səs izolyasiyası təmin olunur. Şirkətin təqdim etdiyi yeni videoçarxda bu texnologiyanın üstünlüklərini geniş şəkildə izləyə bilərsiniz:
https://youtu.be/VWFrWNkzaSM
"Kristal" 22 ildir ki, şəhərin müxtəlif ərazilərində inşa etdiyi binalarda mənzil satışlarını davam etdirir. Layihələr həm yerləşmə baxımından əlverişli, həm də sakinlərə təqdim etdiyi imkanlarla seçilir.
Ətraf yollarla rahat inteqrasiya, əsas nəqliyyat qovşaqlarına yaxınlıq və geniş infrastruktur gündəlik gediş-gəlişi xeyli asanlaşdırır. Burada 38 m²-dən 158 m²-dək müxtəlif planlamalı 1, 2, 3, 4 otaqlı və studiya mənzillər satışdadır.
Bütün mənzillər tam təmirli təhvil verilir, hazırda həm yaşayışa hazır, həm də tikintisi davam edən seçimlər mövcuddur. Satış şərtləri isə olduqca rahatdır: 36 ayadək daxili kredit imkanı və 20 ilədək ipoteka.
Daha ətraflı məlumat üçün satış ofislərinə yaxınlaşaraq mənzillər, satış şərtləri və texnoloji üstünlüklərlə yaxından tanış ola bilərsiniz. Qeyd edək ki, satış ofislərimiz 8, 9, 10, 11 noyabr bayram günlərində də işləyir.

In the buildings constructed by “Kristal”, aluminum window systems provide residents with extra comfort in terms of both heat and sound insulation. The argon-filled glass used in these systems prevents sunlight from heating the interior during summer, while keeping warmth inside during winter. As a result, real savings are achieved on air conditioning and heating expenses.
Thanks to the 60% light transmission of the glass, apartments become bright and filled with natural light. Moreover, this system is long-lasting and retains its insulation capability almost unchanged even after many years.
The aluminum profiles used in the windows are distinguished by their durability and resistance to time. They do not fade, rust, or deform.
Together with multilayer and laminated glass, sound insulation at the level of 45–50 dB is ensured. In the new video by the company, you can explore the advantages of this technology in detail:
https://youtu.be/VWFrWNkzaSM
For 22 years, “Kristal” has continued selling apartments in the buildings it has constructed in various parts of the city. The projects stand out with both their advantageous locations and the opportunities they offer to residents.
Convenient integration with surrounding roads, proximity to major transport hubs, and extensive infrastructure make daily commuting significantly easier. Here, 1-, 2-, 3-, 4-room and studio apartments with various layouts ranging from 38 m² to 158 m² are available for sale.
All apartments are delivered fully renovated, and currently both move-in-ready and under-construction options are available. The sales conditions are highly convenient: internal credit for up to 36 months and mortgages for up to 20 years.
For more detailed information, you can visit the sales offices to learn more about the apartments, sales conditions, and technological advantages. It should be noted that our sales offices will also be open during the holiday period on November 8, 9, 10, and 11.
For more information:
Contact number: *1544
Kristal  and REA Real Estate Agency  have started a partnership!
Kristal and REA Real Estate Agency have started a partnership!
Kristal , distinguished for its reliability and quality in the construction sector, and REA Real Estate Agency , providing professional real estate solutions, have entered into a partnership.